Úroková sadza a jej vývoj na trhu

Úroková sadzba a jej vývoj na trhu

Túžite po novom bývaní, ale odrádza Vás zvýšená úroková sadzba na hypotéku? Oplatí sa začať s výstavbou teraz, alebo radšej počkať na ďalší vývoj na finančnom trhu?

Výška úrokovej sadzby sa za posledných pár mesiacov výrazne zmenila. Doba nízkych úrokov na úrovni 1% sa skončila a úroky vystrelili nahor.

Najskôr pandémia, potom vojna. Výsledkom takéhoto, človekom vytvoreného, negatívneho prostredia, ktorý záporne ovplyvňuje ekonomiky na celom svete, je okrem poškodzovania životného prostredia, aj zvyšovanie cien a narastajúca inflácia. Európska centrálna banka, ako banka zodpovedná za Euro, má za úlohu udržiavať stabilné ceny. Ak ceny tovarov a služieb rastú príliš rýchlo, teda inflácia je vysoká, je potrebné pristúpiť k opatreniam. Jedným z nich je zvýšenie úrokovej sadzby. A práve tá, bola inšpiráciou k letnej akcii a aj dôvodom tohto nášho článku.

Aj keď európska centrálna banka priamo nestanovuje úrokové sadzby bánk a iných finančných inštitúcií, má na ne silný vplyv. Ovplyvnením kľúčových úrokových sadzieb donúti banky zvýšiť úroky z podnikových a súkromných úverov, okrem iných aj hypoték na nové bývanie. Zníži sa tým dopyt po hypotékach, zatraktívni sa sporenie a inflácia sa spomalí.

Inflácia pre ľudí predstavuje záťaž. Mnohí z nich majú obavy, že je tu už natrvalo. Tieto tzv. inflačné očakávania priebežne monitorujeme. Práve preto sme zvýšili úrokové sadzby: dávame tým najavo, že nedovolíme, aby inflácia zostala nad úrovňou 2 %. Pomôže to udržať inflačné očakávania pod kontrolou.(https://www.ecb.europa.eu/ecb/educational/explainers/tell-me-more/html/interest_rates.sk.html)

Aktuálne sa priemerná sadzba dostala na 3,69 percenta, pričom bežný úrok pri nových úveroch sa pohybuje okolo 4,2 percenta. Čo to pre Vás znamená? Nárast z jedného na štyri percentá úrokovej sadzby nespôsobil len vyššiu cenu za hypotéku. Pri rovnakej výške mesačného príjmu spôsobil aj zníženie výslednej sumy hypotéky, ktorú žiadateľ od banky dostane. Napríklad, človek s čistým príjmom 1180 Eur získa v banke namiesto 101-tisíc len 66-tisíc eur. Výsledkom je teda pokles o vyše 30 percent.

Momentálne pri ročnej a trojročnej fixácii priemerný úrok dosahuje 4,69 percenta, respektíve 4,31 percenta. V prípade päťročnej alebo desaťročnej fixácie ide o úroky vo výške 4,27 percenta, respektíve 4,82 percenta. (Zdroj: https://www.financnykompas.sk/grafy/urokove-sadzby-nove-uvery). Pre porovnanie s okolitými štátmi je výška našej úrokovej sadzby stále výrazne výhodnejšia. Napríklad v súsedných štátoch sa úrokové sadzby pohybujú od 7% pre Českú Republiku, alebo až 10% pre Maďarsko. (Zdroj: https://biztosdontes.hu/erste-lakashitel a https://www.penize.cz/urokove-sazby).

CERAMIC HOUSES EU, ako jediná firma na stavebnom trhu na Slovensku, Vám pomôže s týmto negatívnym vývojom na trhu!

Za zdravú úrokovú mieru, sa podľa finančných analytikov, z dlhodobého a udržateľného hľadiska, považujú 2 až 2,5%. Podľa aktuálnych predpovedí je očákavateľné, že sa v priebehu nasledujúcich 2 až 3 rokov, výška úrokovej mieru na Slovensku zníži na túto úroveň (www.trend.sk). Aktuálne sa priemerná úroková sadza na hypotéky pohybuje na úrovni 3,5 až 5%, v závislosti od banky, čo predstavuje v priemere o 2% viac ako je spomenutá zdravá úroková miera.

CERAMIC HOUSES EU Vám teraz preplatí túto časť úrokov. Pričom, nepreplatíme Vám len zvýšené úroky na zazmluvnenú a nami dodávanú časť domu, ALE CELÚ PREDPOKLADANÚ CENU DOMU NA KĽÚČ! Áno, výška zľavy – dotácia na úroky, Vám bude poskytnutá až vo výške 2% na 3 roky z celej štandardnej ceny domu.

Vyberte si jeden z našich projektov a zistite koľko ušetríte! Ak si nevyberiete z našich projektov, pošlite nám Váš návrh vlastnej dispozície na obchod@ceramichouses.sk

Odrádza Vás vysoká úroková sadzba? CERAMIC HOUSES EU Vám preplatí časť úrokov! Nemusíte sa obávať nevýhodnejších splátok za hypotéku, zníženej výšky poskytnutej sumy, ani čakať, kým úroky poklesnú. S našou dotáciou bude postavenie Vášho nového zdravého bývania rovnako výhodné.

Pošlite nám Váš projekt pre vypracovanie cenovej ponuky a zistite, koľko s nami teraz ušetríte !

Pre viac informácií a výpočet cenovej ponuky na Váš ekologický keramický montovaný dom, ktorým prispejete k zdravému životnému prostrediu, nás neváhajte kontaktovať.

Volajte hneď! 8:00 – 16:00

Napíšte nám teraz!