Difúzne otvorené stavby alebo ako sa vyhnúť vlhkosti v dome?

Difúzne otvorené stavby alebo ako sa vyhnúť vlhkosti v dome?

Ako sa vyhnúť vlhkosti v dome a znížiť prevádzkové náklady na minimum? Prečo keramický montovaný dom vie zabezpečiť zdravé a suché bývanie aj bez použitia technológie pre nútené vetranie v dome? Je lepší difúzne otvorený – paropriepustný alebo difúzne uzavretý dom?

Zdravý dom, ktorý dýcha

Čaká Vás výstavba nového domu a zvažujete akou technológiou a z akého materiálu? Narazili ste na otázku či by Vaše steny mali byť paropriepustné alebo naopak difúzne uzavreté? V dnešnej dobe, dobe inovácií a presadzovania zdravého životného štýlu je pri rozhodovaní medzi difúzne otvorenou alebo uzavretou stavbou voľba druhej možnosti jednoducho neakceptovateľná. Je neakceptovateľné hazardovať so svojim zdravím na úkor ceny alebo rýchlosti výstavby.

Ktorý dom Vám zabepečí zdravé bývanie bez použitia zariadení pre nútené vetranie? Keramický montovaný dom!

Aké sú to paropriepustné, difúzne otvorené steny? Prečo by mal Váš dom dýchať a aký to má vplyv na Vaše zdravie?

Pri zmysluplnom užívaní stavby, difúzna uzatvorenosť stavieb so sebou prináša nepríjemné problémy alebo zvýšené náklady. Jedným z hlavných príčin je značné kolísanie vlhkosti v interiéri, ale aj možná kondenzácia vody v obvodových stenách, ktorá zapríčiňuje vznik plesní  a ich úspešnú kultiváciu v priereze steny. Uvedená skutočnosť je predovšetkým problém sendvičových drevostavieb pri ktorých je difúzny odpor steny extréme veľký a tak vodná para nemôže cez ňu nijako prechádzať. Niektoré technológie výstavby Vás k paronepriepustnej stene priamo navádzajú s odvolaním sa na nutnosť odvetrania alebo využitia nových technológií pre riadené vetranie.

Na odstránenie tohto problému sa pri uvedenom type stavieb používajú rôzne metódy, ktoré sú však väčšinou drahé, niekedy hlučné a ich účinnosť je problematická. Jednou z nich je napr. realizácia odvetrávacích štrbín v stenách.  V tomto prípade je otázkou času kedy sa tieto štrbiny  stanú vyhľadávaným domovom pre nevítané domáce zvieratká, ako šváby, ucholaky, myši, mravce a ďalšie prítulné tvory. Druhým spôsobom riešenia vhlkosti v dome je riadené vetranie s rekuperačnou jednotkou. Táto metóda je síce pomerne účinná, avšak je nákladná na obstaranie a na prevádzku. Samotné zariadenie je náročné nielen na priestor ale predovšetkým na pravidelnú údržbu. Je nutné ju pravidelne udržiavať vo výbornom stave, aby sa z nej nestal nosič problémov, hlavne pre ľudí – alergikov.

Je  použitie drahých zariadení pre nútené vetranie naozaj nevyhnutné? Je rekuperácia jediným spôsobom, ako si v montovanom dome zabepečiť zdravé bývanie s nízkymi prevádzkovými nákladmi?

Jedným z hlavných smerov, akým sa uberá vývoj v stavebníctve, je minimalizácia času potrebného na výstavbu. Montované prefabrikované domy, sú ideálnym riešením ako postaviť rýchlo a ušetriť čas nielen pri výstavbe stien ale aj pri dokončovaní domu. Bohužial, nie každá nová ponúkaná stavebná technológia zabezpečí aj zdravé bývanie. Zdravý vzduch v dome by mal byť jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere stavebného materiálu. Ak by podmienkou zdravého vzduchu v dome mala byť vyššia cena stavby, niekde nastala chyba. Zdravý dom musí byť postavený z kvalitných prírodných materiálov bez použitia chémie. Vtedy bude aj jeho prevádzka nenáročná na spotrebu energií a nezávislá od drahých technológií.

Jednou z rozhodujúcich podmienok zdravého bývania je optimálna hladina relatívnej vlhkosti vzduchu, ktorú v rozhodujúcej miere ovplyvňuje skutočnosť, či je stavba difúzne otvorená alebo difúzne uzatvorená.

Najlepším a zároveň aj najekonomickejším riešením pre zdravé bývanie je postaviť si difúzne otvorenú stavbu na silikátovej báze. Faktor paro-difúzneho odporu µ pri použití keramického kompozitu, ako nosnej časti domu, je v priemere µ=24,3. Konštrukcia je teda paropriepustná a dokonale dýcha, čím sa eliminuje výskyt plesní a relatívna vlhkosť vzduchu v interiéri sa udržuje na optimálnej úrovni. Takáto ekologická stavba si bez ďalších nákladov sama upravuje relatívnu vlhkosť v interiéroch, vrátane miestností s najvyššou vlhkosťou (kúpeľňa, kuchyňa). Do úvahy treba samozrejme zobrať aj finálnu povrchovú úpravu nielen v exteriéri ale aj interiéri domu. Miestnosti s obkladačkami uloženými až po strop, bez ponechania aktívnej plochy, ktorá zabezpečí výmenu vlhkosti, už pochopiteľne difúzne otvorené nebudú. Z dôvodu zachovania paropriepustni je ideálne aj použitie omietok na báze silikátov a eliminácia umelých stavebných materiálov ako sú lepidlá, fólie a ďalšie paronepriepustné materály.

Keramické montované domy sú difúzne otvorené s vynikajúcou hodnotou paropriespustnosti

Keramický montovaný dom od spoločnosti CERAMIC HOUSES EU je vyrobený výlučne z prírodných materiálov na báze silikátov a v plnom rozsahu spĺňa podmienku  difúznej otvorenosti. Steny keramického montovaného domu štandardne izolujeme minerálnou vlnou a pre povrchovú úpravu používame minerálne omietky, ktoré podporujú paropriepustnosť celej stavby. Keramické montované domy sú teda nielen šetrné k životnému prostrediu a Vašej peňaženke, ale chránia hlavne  Vaše zdravie a zdravie Vašej rodiny. Viac o keramickom montovanom dome vhodnom aj pre alergikov nájdete v článku Zdravé bývanie, montovaný keramický dom vhodný aj pre alergikov.

Pre výpočet cenovej ponuky na Váš ekologický keramický montovaný dom, ktorým prispejete k zdravému životnému prostrediu, nás neváhajte kontaktovať.

Volajte hneď! 8:00 – 16:00

Napíšte nám teraz!

26. mája 2020|Kategórie: Magazín|Tags: |
Go to Top